החלפת מפרק הירך - כירוגיה של מפרק הירך - טכנולוגיה מתקדמת בהתאמה אישית

: ימים א-ה 9:00 - 19:00
   : 04-8323357

החלפת מפרק ירך

החלפת מפרק ירך

מפרק הירך שבגופנו נחשב לאחד ממפרקי הגוף הגדולים ביותר. סביבו יש רצועות וגם שרירים, המסייעים לתפקודו ומהווים עבורו תמיכה. הסחוס המפרקי מצפה את ראש עצם הירך והוא מאפשר למפרק לנוע באופן חלק וללא כאבים. שחיקת הסחוס מובילה לחיכוך בין העצמות ולהרס של מפרק הירך. שחיקה זו גורמת לכאבים עזים ובמקביל מגבילה את התנועה באופן משמעותי. במקרים כאלה, ניתוח החלפת מפרק ירך יכול להיות פתרון מתאים, וזאת בהנחה שמוצו כל שאר הטיפולים, לרבות נטילת תרופות נגד כאבים, פיזיותרפיה ועוד.

הסיבות המובילות לניתוח מפרק ירך

ניתוח מפרק ירך, בדומה להליכים כירורגיים פולשניים אחרים, איננו ניתוח פשוט. עם זאת, ישנם מספר מצבים בהם הוא נחשב להליך הטיפולי היחיד שיכול לסייע למטופל, במיוחד במצבים בהם אפשרויות טיפוליות אחרות לא סייעו לו. ניתוח החלפת מפרק ירך מתבצע במקרים של הרס בסחוס, כאמור. הרס כזה יכול להיגרם מסיבות שונות: דלקת פרקים, דלקת פרקים ניוונית הנחשבת לשכיחה מאד, עיוותים מולדים וגם חבלה מקומית. ניתוח החלפת מפרק ירך יכול להפחית לחלוטין את הכאבים, לשפר משמעותית את טווח תנועתו של מפרק הירך ובכך גם לשפר את איכות חייו של המטופל.

פגישת יעוץ

בפגישת הייעוץ האורתופד יקבל הסבר מהמטופל על כאביו ומוגבלויותיו.
האורתופד יבצע בדיקת גופנית רחבה ומדויקת, הכוללת בדיקת טווח התנועות של מפרק הירך, עיוותים, בדיקת מערכת העצבים בגפיים התחתונות ובדיקת דפקים ברגליים.

תבוצע בדיקה לאורך הרגליים על מנת לתקן את אי שיוונן או לשמור על אורך רגליים שוות בזמן הניתוח.
(יש לציין כי ניתן להגיע לשיוויון מקסימאלי באורך הרגליים על ידי מדידה מדויקת בזמן הניתוח)
בפגישה הזו המטופל יקבל הסבר על הניתוח, סוגי המשתלים ועל תהליך ההחלמה. כמוכן יקבל הסבר על הסיבוכים (סיכונים אפשריים ועל הציפייה לשיפור משמעותי לאחר הניתוח.)

הניתוח – לפני ואחרי

לקראת הניתוח, לפני האשפוז בבית החולים, נדרש המטופל לעבור מספר בדיקות: בדיקות דם, תרבית מהאף לצורך שלילת הימצאותם של חיידקים עמידים, אק”ג וצילום חזה. הבירור נעשה על מנת לוודא שמצב בריאותו תקין ומאפשר את ההליך הרפואי הצפוי.
מספר ימים בטרם הניתוח מגיע המטופל לפגישה עם האחות ועם הרופא המרדים (הניתוח נערך תחת הרדמה מלאה או אזורית, בחצי הגוף) בה יוסבר התהליך כולו, כולל השיקום וההחלמה.
ביום הניתוח דרוש צום של כ – 6 שעות. לאחר הניתוח המטופל עובר לחדר התאוששות ונשאר בהשגחה כשעתיים.
לאחר מכן חוזר לחדר במחלקה.
כבר ביום הניתוח מתחיל התהליך השיקומי: פיזיותרפיה נשימתית והפעלת שרירים. במהלך כל ימי האשפוז פוגש המטופל את הרופא המנתח, את הצוות הרפואי, הסיעודי והפיזיותרפי העוקבים אחר תהליך החלמתו. במרבית המקרים, כעבור ימים בודדים מתום הניתוח, משוחרר המטופל לביתו, לאחר שקיבל הסבר מלא מצוות הפיזיותרפיסטים ומהצוות הסיעודי על תהליך השיקום הצפוי לו. במקרים אחרים, ניתן לעבור לבית חולים שיקומי לצורך החלמה.

תוצאותיו של הניתוח

מי שמחפש מידע על ניתוח החלפת מפרק ירך, תהליך השיקום ומידת הצלחתו של הניתוח עצמו, יגלה שמדובר בניתוח עם סיכויי הצלחה גבוהים מאד. כ- 97 אחוזים מכלל המנותחים בניתוח זה מדווחים על שיפור משמעותי באיכות חייהם, על הקלה מוחלטת בכאבים שמהם סבלו, על טווח תנועה גדול הרבה יותר ואף על ניידות טובה יותר. השיפור בא לידי ביטוי בדרך כלל כבר תוך מספר ימים לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך ולאחר מספר שבועות אז מושגת החלמה מלאה ואפשר לחזור לשגרה. תוצאותיו המצוינות של הניתוח תלויות בכמה גורמים: רמת פעילותו של המטופל לפני שעבר את הניתוח (ככל שהמטופל היה פעיל יותר, סיכוייו לשיקום מהיר יותר, טווח תנועתו של מפרק הירך לפני הניתוח, שיתוף הפעולה והמוטיבציה מצדו של המטופל והיענותו לכל הנחיותיהם של הרופא ושל הצוות המשקם.

במרבית המקרים, לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך ובתום הליך השיקום, יכול המטופל לחזור לתיפקוד מלא.
כדי לשמור על תוצאותיו של הניתוח ועל מנת לאפשר לגופו להתחזק, מומלצת פעילות גופנית כגון שחייה, הליכה ואפילו רכיבה על אופניים, פעילויות היכולות לחזק את השרירים העוטפים את מפרק הירך, המהווים תמיכה עבורו. חשוב לזכור –פעילות גופנית מאומצת כמו אימוני ריצה או כל פעילות אגרסיבית הדורשת מהמטופל לבצע קפיצות למשל, איננה מומלצת לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך.