החלפת מפרק הירך - כירוגיה של מפרק הירך - טכנולוגיה מתקדמת בהתאמה אישית

: ימים א-ה 9:00 - 19:00
   : 04-8323357

ניתוח מפרק ירך

מפרק הירך בנוי כמעין ראש כדורי, היושב בתוך גומחה קעורה. סביבו יש רצועות וגם שרירים, השומרים על יציבותו ומסייעים לו בפעילותו. ראש עצם הירך מצופה בסחוס מפרקי, המונע חיכוך, משמש כבולם זעזועים ומאפשר תנועה חלקה ללא כאבים. במקרים בהם נהרס הסחוס, בין אם בשל דלקת פרקים ניוונית או כתוצאה מחבלה כלשהי, נוצר חיכוך בין עצמות האזור, מה שמוביל לשחיקתו של מפרק הירך ולכאבים רבים ובלתי נסבלים. הדבר נפוץ מאד בגילאי 65 ומעלה, אך קיים בקרב מטופלים צעירים יותר הסובלים מדלקת פרקים ניוונית המכונה אוסטיאוארתריטיס, המגבילה את תנועתם באופן משמעותי ואף משפיעה על איכות חייהם. במקרים כאלה, ניתוח החלפת מפרק הירך הוא הפתרון המומלץ וזאת לאחר שמוצו אפשרויות הטיפול האחרות, כמו כדורים נגד כאבים, טיפול פיזיותרפי ועוד.

כיצד מתבצע ההליך?

ניתוח החלפת מפרק הירך הוא ניתוח נפוץ מאד בגילאים המבוגרים. ההליך הטיפולי כולו כולל מספר שלבים: יעוץ מומחה, הכנה לניתוח, ניתוח מפרק הירך עצמו, שלב ההחלמה ממנו והשיקום שלאחריו. לפני הניתוח, נדרש המטופל המועמד לניתוח לעבור מספר בדיקות. בדרך כלל מדובר בבדיקות דם, תרבית מהאף ,בבדיקת אק”ג ובצילום חזה. לאחר שעבר את כל הבדיקות הנדרשות מכל מי שמועמד לעבור ניתוח מפרק ירך, יקבע פגישה עם הצוות הסיעודי של בית החולים על מנת לקבל הסבר מפורט על התהליך האישפוז, פגישה עם המרדים שיסביר על סוגי ההרדמה (מלאה או הרדמה אזורית (של חצי הגוף), החסרונות והיתרונות של כל סוגי ההרדמה. המרדים המתבסס על מצבו של המטופל יחליט יחד עמו על סוג של ההרדמה הטוב ביותר עבורו.

הפיזיותרפיסט ייתן הדרכה כבר לפני האשפוז, עם הסבר על האביזרים הנחוצים ועל תרגילים ופעילות שעל המטופל לעשות לפני הניתוח לצורך קידום וזירוז החזרה לפעילות מלאה לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך.

ביום הניתוח מתקבל המטופל על ידי הצוות הסיעודי, על ידי רופא המחלקה והמנתח. הוא מועבר לאגף חדרי הניתוח שם מתבצע ההליך עצמו. בתום הניתוח מועבר המנותח ליחידת ההתעוררות, שבה הוא שוהה תחת השגחה מלאה במשך כשעתיים. לאחר מכן, הוא מועבר אל המחלקה להמשך השגחה ומעקב.

כבר ביום הניתוח מתחיל התהליך השיקומי, פיזיותרפיה נשימתית והפעלת שרירים.
ביום לאחר הניתוח, ממשיך התהליך השיקומי. שיתוף פעולה מלא מצדו של המטופל, מבטיח החלמה מהירה וטובה הרבה יותר. במהלך יום זה מתחיל המטופל ללכת על הליכון ומקבל הסבר מלא נוסף על תהליך השיקום כולו, בו נמסר לו אילו פעילויות ותרגילים מומלץ לבצע. לאחר מספר ימים משוחרר המטופל לביתו, ובהמשך הוא ממשיך במעקב צמוד עם המנתח ועובר תהליך שיקום במשך מספר שבועות עד להחלמה מלאה.

סיכוי הצלחתו של הניתוח

כ-97 אחוזים מכלל המנותחים שעוברים הליך של החלפת מפרק ירך, נהנים משיפור משמעותי ביכולת התנועתיות שלהם, בניידות שלהם ומכאן –גם באיכות החיים שלהם. הם מדווחים על הקלה רבה בכאבים שמהם הם סבלו ועל התנהלות טובה הרבה יותר. הצלחתו של ניתוח זה תלויה במידת שיתוף הפעולה של המטופל עם הצוות הסיעודי ועם הצוות האורתופדי המשקם. בנוסף, מטופלים שעסקו טרם הניתוח בפעילות גופנית, סיכויי התאוששות המהירה שלהם מהניתוח גבוהים יותר. לרוב, לאחר ניתוח החלפת ירך, יכול המטופל לשוב לפעילות מלאה. אינו מומלץ לעסוק בפעילות גופנית אינטנסיבית כמו ריצה, או קפיצות, אבל כן לעסוק בפעילות כמו פעילויות שונות בחדר כושר, שחייה, הליכה או רכיבה על אופניים, יוגה, פילטיס, או ריקודים.