כירורגיה והחלפת מפרק הירך - טכנולוגיה מתקדמת בהתאמה אישית

: ימים א-ה 9:00 - 19:00
   : 04-8323357

שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך

ניתוח החלפת מפרק הירך הוא ניתוח נפוץ מאד. הניתוח מבוצע על ידי רופאים מומחים בתחום והוא כולל לרוב תהליך החלמה ושיקום של מספר ימים עד שבועות. שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך מצריך מהמטופל שיתוף פעולה מלא והענות לדרישותיו של הצוות המטפל ובעיקר מוטיבציה על מנת לחזור לתפקוד מלא לאחר הניתוח.

באילו נסיבות עוברים ניתוח החלפת מפרק הירך?

ניתוח החלפת מפרק הירך איננו ניתוח פשוט, אם כי נפוץ מאד. הניתוח בא לספק מענה במקרים של שחיקה או הרס של הסחוס המפרקי. הסחוס נפגע או נהרס במספר מצבים: במקרים של חבלה ישירה במפרק עצמו, במקרים של דלקת פרקים (מחלה ראומטית) וגם במקרים של דלקת פרקים ניוונית, הנחשבת לשכיחה מכולם. דלקת פרקים ניוונית, שמופיעה בגילאים המבוגרים הגורמת לכאבים עזים במקום, לפגיעה ביכולת התנועתיות של המפרק ולהגבלה בניידות. כל אלו משפיעים באופן ישיר על איכות החיים ועשויים לפגוע משמעותית בהתנהלות היומיומית. ניתוח החלפת מפרק הירך מוצע במקרים בהם מוצו כל ההליכים הרפואיים האחרים, בהם תרופות נגד כאבים לא עזרו וגם טיפולים פיזיותרפיים שונים. במקרים כאלה, אם מעוניינים לשפר את איכות החיים מומלץ לשקול הליך של ניתוח.

השיקום מהניתוח

שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך אורך לרוב מספר ימים עד שבועות. לאחר הניתוח עצמו וההתאוששות ממנו בבית החולים, משוחרר המטופל לביתו ולעתים לבית חולים שיקומי, שם ממשיך תהליך השיקום. כמו כל החלמה לאחר ניתוח, גם כאן נדרשים שיתוף פעולה ומוטיבציה. סיכויי הצלחתו של הניתוח הם גבוהים מאד כ – 97 אחוזים מהמנותחים שעברו הליך של החלפת מפרק ירך מספרים על היעלמות הכאבים ועל שיפור טווח התנועתיות שלהם. כל זאת, בתוך מספר שבועות מאז הניתוח. לאחר תהליך השיקום ולאחר החלמה מלאה מהניתוח, יכול לשוב המטופל לפעילות גופנית, העוזרת לו לחזק את השרירים התומכים במפרק הירך.

גם בשלב זה, על המטופל להתנהל בצורה נכונה לפי הנחיות המנתח. מותרת לו פעילות יומיומית רגילה, הכוללת הליכה מרובה, פעולות ספורטיביות שונות, פעילויות שונות בחדר כושר, שחייה ורכיבה על אופניים. לא רצוי לעסוק בפעילויות אגרסיביות מדי היוצרות לחץ ועומס רב על המפרק.

אם כי, לכל מטופל מותאמת תכנית אימונים, העוזרת לשפר את הניידות שלו ואת ביצועיו של המפרק החדש.