כירורגיה והחלפת מפרק הירך - טכנולוגיה מתקדמת בהתאמה אישית

: ימים א-ה 9:00 - 19:00
   : 073-7536002

מידע מקצועי

פעילות גופנית לאחר ניתוח מפרק ירך

פעילות גופנית לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך

ניתוח החלפת מפרק ירך ופעילות גופנית

מפרק הירך הוא אזור משמעותי מאוד ליכולת התנועה שלנו. על מפרק הירך מוטל עומס רב ואנו תלויים בו בתפקוד היומיומי ובפעולות הכי פשוטות, כולל נעילת נעליים, גריבת גרביים וכמובן הליכה וכל פעילות גופנית אחרת. ניתוח החלפת מפרק הירך מהווה פתרון בלעדי במצבים שונים. סיכויי ההחלמה ממנו גבוהים מאוד עד הגעה לתפקוד רגיל לחלוטין. תוצאות הניתוח לטווח ארוך תלויות לא רק בהליך הניתוחי אלא גם בשיקום שאחריו, כולל פעילות גופנית נכונה ומתאימה.

מתי נדרש ניתוח החלפת מפרק הירך?

במפרק הירך יכולים להיווצר עם הזמן כאבים בעקבות גורמים שונים. המוכרים ביניהם הם דלקת ניוונית המוכרת גם כשחיקת סחוס (למרות שעם הסחוס נשחקים רכיבים נוספים באזור). אם כאבים במפרק הירך מאותרים ומטופלים כשהבעיה בתחילתה, ניתן בחלק מהמקרים, במיוחד בגיל צעיר, לחסוך ניתוח ולטפל באמצעות פיזיותרפיה, ירידה משקל ופעילות גופנית מתאימה. במצבים מתקדמים יותר לא יהיה מנוס אלא להחליף את מפרק הירך.

שיקום מהניתוח

לאחר הניתוח יעבור המטופל תהליך שיקומי בהתאם למצבו. השיקום כולל פיזיותרפיה שבאה לחזק את שרירי הירך וללמד מחדש ביצוע תנועות בצורה נכונה שלא תעמיס על מפרק הירך. הפעילות מיד לאחר הניתוח חשובה להתבססות השתלים בצמוד לעצם וריפוי הרקמות הרכות שסביב המפרק. תקופת ההחלמה משתנה ויכולה לארוך בין מספר ימים למספר שבועות. חשוב מאוד להתאים את מידת הפעילות וסוג התרגילים לכל אחד באופן אינדיבידואלי, זאת בכדי לאפשר החלמה ארוכת טווח.

פעילות גופנית לאחר ניתוח

מעבר לפיזיותרפיה, כחלק מהתהליך השיקומי, מומלץ לחזור בהדרגה לפעילות גופנית. למטופלים שלא עסקו לפני כן בפעילות גופנית מומלץ לאמץ פעילות כלשהי כחלק מאורח חיים בריא. פעילות תפעיל את מפרק הירך על השרירים המקיפים אותו ותמנע התנוונות וכאבים. עם זאת, יש לקחת בחשבון ולהתאים את הפעילות הגופנית לכל אדם לפי יכולתו.

מהי הפעילות המומלצת קרוב לתקופת השיקום?

הפעילות הגופנית המומלצת ביותר היא הליכה. למעשה הליכה חשובה כבר מיד לאחר הניתוח, ועדיף מוקדם ככל האפשר. חשוב להקשיב לגוף ולא לאמץ אותו יותר מדי. כדאי להתחיל בהליכות בימים שלאחר הניתוח ולהגדיל את טווח ההליכה בהדרגה. ימים ספורים לאחר הניתוח אפשר לצאת להליכות בחוץ. גם כאן חשוב ללכת על פי היכולת כל עוד התחושה נעימה ונוחה. בהמשך אפשר לעבור לפעילות אחרות כמו שחיה, רכיבה על אופניים וגם ריקוד. מומלץ שילוב פעילויות מתונות בגבולות היכולת והתחושה הנוחה.

האם יש פעילות גופנית שאינה מומלצת?

פעילות גופנית בה התנועה דרסטית פחות מומלצת לאחר ניתוח החלפת מפרק הירך. ריצה לדוגמה מעמיסה מאוד על מפרק הירך ונדרשת בה בלימה חזקה של זעזועים. כך גם פעילות הכוללת קפיצות. גם כדורגל וכדורסל נחשבים לפעילות מאומצת מדי עבור מפרק הירך. כמובן שבכל מקרה, הדבר אינדיבידואלי וקשור לגילו של אדם, כושרו באופן כללי ולאורח חייו.

הן הניתוח והן ההדרכה כיצד לפעול אחריו, דורשים מומחיות בתחום ניתוח החלפת מפרק הירך. חשוב לפעול לפי הוראות הרופא ולא להכביד על אזור המפרק.

Read More
כאבים במפרק הירך

כאבים במפרק הירך – גורמים ודרכי טיפול

מהם הגורמים לכאבים במפרק הירך וכיצד מטפלים?

למפרק הירך חשיבות רבה מאוד והשפעה רבה על יכולת התנועה של האדם. לרוב בעיות במפרק הירך יבואו קודם כל לידי ביטוי בכאבים באזורים אחרים כמו הברכיים, הגב או כפות הרגליים בגלל הניסיון לשמר את מפרק הירך במצב תפקודי סביר. העברת חלק מהעומס אל אזורים אחרים מביאה לכאבים בהם. בעיות שונות במפרק גורמות להתכווצות השרירים סביבו, מה שמביא לכאבים.

איך באה לידי ביטוי בעיה במפרק הירך?

כאבים שמקורם במפרק הירך עלולים להופיע כמו כאבים בעכוז, במפשעה, ירך וברך. הבעיות במפרק יכולות לבוא לידי ביטוי בנוקשות גדולה יותר שלו. הדבר יכול לגרום לקושי תפקודי בפעולות פשוטות כמו גריבת גרביים או נעילת נעליים. יכול להיות גם כאב לאחר ישיבה ממושכת, למשל בעקבות נסיעה ארוכה או לאחר שנת לילה.

מהם הגורמים לכאבים באזור מפרק הירך?

ישנן סיבות שונות שיכולות לגרום לכאבים באזור, ביניהן:

  • אוסטיאוארתריטיס- דלקת ניוונית במפרק הירך: זוהי אחת הסיבות המוכרות לכאבים ומוכרת גם בשם שחיקת סחוס. נגרמת מסיבות שונות כמו גורמים גנטיים וגם גיל. השינוי כולל אכן גם שחיקת סחוס אך גם שינויים ברקמות אחרות בתוך המפרק וסביבו כמו שרירים וגידים.
  • טרוכנטיקבורסיטיס- דלקת באמתחת תל הירך: זוהי דלקת באזור הנקרא בורסה, שהוא שק עם נוזלים המפריד בין שרירים וגידים לבין העצם. התכווצות השרירים הצמודים לבורסה מגבירה את הדלקת והכאב.

דרכי טיפול בכאבים במפרק הירך

לכאבים במפרק הירך יש דרכי טיפול שונות, החל מדרכי טיפול שמרניות ועד ניתוח החלפת מפרק הירך. להלן מספר דרכים לטיפול, מהדרך הקלה ועד המורכבת:

  • ירידה במשקל ופעילות גופנית: ירידה במשקל בדרך טבעית ונכונה במקביל לפעילות גופנית לחיזוק שרירי הירך, היא משמעותית מאוד. ירידה במשקל מפחיתה מהעומס המוטל על מפרק הירך וכבר בכך מביאה להקלה. חיזוק השרירים מגביר את הכוח שישנו לביצוע תנועות ותפקוד.
  • פיזיותרפיה: פיזיותרפיה נותנת דגשים ומביאה לתרגול תנועות באזור מפרק הירך שיביאו להפעלתו נכון יותר. ניתן לשלב עם הפיזיותרפיה, טכנולוגיות חדשניות שישנן היום המסייעות בהחזרת השליטה לשרירים ולמידת התנועות. למשל הליכה בצורה נכונה שתפעיל את השרירים המתאימים ובאופן הרצוי שיקל על מפרק הירך.
  • תרופות: זהו טיפול מקומי ונקודתי המטפל בתסמין הכאב ולא מהווה פתרון. על מנת להקל על הכאבים והדלקת ניתן לתת תרופות אנטי דלקתיות אך זהו לא טיפול המיועד לאורך זמן.

    ניתוח החלפת מפרק הירך

    אם דרכי הטיפול השמרניות אינן מספיקות, זהו הזמן לבחור דרך אחרת שהיא ניתוח. ניתוח החלפת מפרק הירך הוא ניתוח מורכב ולכן חשוב שיתבצע על ידי אורתופד המומחה בניתוחים מסוג זה. ישנם מצבים בהם ניתוח זה הוא דרך הטיפול היחידה, כמו למשל כשישנו הרס בסחוס. ניתוח זה משפר משמעותית את טווח התנועה של מפרק הירך ומנטרל את הכאבים.

הכנות לניתוח החלפת מפרק הירך

במסגרת ההכנות תתקיים פגישת יעוץ מקדימה עם האורתופד, כולל בדיקת טווח התנועה, עיוותים ומגבלות אם יש. המטופל יקבל הסבר מלא על הניתוח, מהלכו, סיכונים או סיבוכים היכולים להיות וגם על סיכוייההחלמה הנחשבים לגבוהים מאוד. לקראת הניתוח יעבור המטופל בדיקת דם, תרבית מהאף, אק”ג וצילום חזה.

טיפול לאחר הניתוח

גם לאחר ניתוח מוצלח נדרשת עבודת שיקום הכוללת פיזיותרפיה, הן של השרירים לשיפור תבנית ההליכה. לאחר ימים בודדים בהם המטופל מאושפז לצורך מעקב אחר ההחלמה, הוא משוחרר עם הנחיות ברורות כיצד לנהוג ולפעול. לעתים יוכל המנותח להשתחרר למחרת הניתוח ולרוב ימשיך את הפיזיותרפיה לתקופה נוספת לאחר הניתוח, ובטווח הארוך מומלצת פעילות גופנית רגועה כמו הליכה, שחיה או רכיבה על אופניים.

Read More
שחיקת סחוס

שחיקת סחוס במפרק הירך

כאבים כתוצאה משחיקת סחוס בירך

אם עברתם את גיל ה-60 והתחלתם להרגיש כאבים באזור הירך, כאבים שיכולים להיות מציקים בהתחלה ובשלב מאוחר יותר חזקים הרבה יותר ואף כאלו שמגבילים אתכם בתנועה, סביר להניח שאתם סובלים משחיקת סחוס במפרק הירך.

אבל עוד לפני שנסביר מהם הגורמים לשחיקה, מהן התלונות שמעידות על הבעיה, איך מאבחנים אותה ומהן שיטות הטיפול, כדאי שנבין קודם מהו תפקידו של מפרק הירך וקצת על האנטומיה שלו.

מפרק הירך הוא מפרק כדורי והוא נראה כמו מכתש ועלי, כשיש את המרחשת שנראית כמו שקע כדורי ואת ראש העצם המעוגלת שהוא ה”עלי”. סביב המרחשת ישנה רצועה היקפית (Labrum acetabuli) שעוטפת את ראש עצם הירך ומחזקת אותו, מכיוון שעיקר העומס הוא על אזור זה במפרק הירך. בנוסף, ראש העצם גם מכוסה בסחוס מפרקי. מעבר לכך יש את קופסית המפרק שמאפשרת יכולת תנועה למפרק באמצעות רקמה פיברוטית חזקה אך גמישה, יש רצועות שתומכות במפרק ויש שרירים שמניעים את מפרק הירך.

שחיקת סחוס במפרק הירך

תפקידו של מפרק הירך

תפקידו של מפרק הירך לחבר בין האגן לגפה התחתונה ולאפשר לה לנוע בחופשיות (לא לגמרי בחופשיות מכיוון ש-55% מראש עצם הירך נמצא בתוך המפרק מה שמגביל את התנועה) הוא מתווך בין הגפה התחתונה לקבוצות השרירים שבאגן והוא זה נושא את עיקר העומס בתנועה ובעמידה.

הסחוס במפרק הירך הוא אם כן רקמה גמישה שנמצאת בתוכו ומרפדת אותו. הסחוס משמש כבולם זעזועים וכחומר סיכוך להגנה על המפרק ושחיקה שלו גורמת להתחככות של עצם בעצם. מדובר על כאבים עזים ויש צורך לטפל בבעיה כמה שיותר מהר.

הגורמים לשחיקת הסחוס

שמה המקצועי של שחיקת סחוס הירך הוא אוסטאוארטריטיס או בעברית, דלקת מפרקים ניוונית (חשוב רק לציין שהדלקת עצמה היא משנית לבעיה עצמה) אין הסבר חד משמעי למה הסחוס נשחק ולמה הוא מכרסם לאט לאט את העצם שלידו, אלא הסיבות יכולות להיות מגוונות. ראשית, הזמן עושה את שלו ומפרק הירך הוא אחד מהאזורים בגוף בהם נעשה שימוש כל הזמן ותחת עומס מוגבר. שנית, יש מחקרים המדברים על תורשתיות שגם היא אחד הגורמים לתופעה, עיסוק מוגבר בספורט בגיל צעיר גם הוא סיבה נוספת וכמובן עיוותים מולדים או פציעה מספורט או מכל טראומה אחרת לגוף.

תלונות

התלונות יכולות להיות מגוונות אך כולן כמובן סביב הכאב שנוצר כתוצאה מהשחיקה. בדרך כלל אלו כאבים שהולכים והופכים לחזקים יותר ויותר, כאבים שגורמים להגבלה ביכולת להניע את המפרק. טווח התנועה מתקצר אף הוא עם הזמן והתוצאה של זה היא תנועה איטית יותר, הליכה איטית יותר ולטווחים קצרים יותר. במקרים רבים הכאב הוא גם במנוחה והוא יכול להגביל עד לרמת חוסר היכולת להתארגן לבד, לגרוב גרביים, לקשור את שרוכי הנעליים וכדומה. הכאב עצמו יכול להיות בצידי המפרק, מקרין לברך ואף סביב המפשעה.

האבחנה

אבחנת שחיקת סחוס במפרק הירך תתחיל עם התלונות על הכאבים, מה שיוביל לבדיקה גופנית של הרופא ואבחון יכולת התנועה. מה שיאבחן סופית את השחיקה הוא צילום רנטגן בו ניתן יהיה לראות ההצרה של המרווח המפרקי, היווצרות עצם סביב המפרק והסתיידות וציסטות.

הטיפול

מי שסובל מכאבים בעקבות שחיקת סחוס במפרק הירך יטופל בדרך כלל תקופה מסוימת במשככי כאבים יחד עם טיפול פיזיותרפי. בשלב הבא יהיה צורך לנתח את המקום וכיום ישנה גישה ניתוחית קדמית שנחשבת לחדשנית ומתקדמת, בה אין צורך לנתק את השרירים סביב למפרק. זו שיטה פחות טראומטית לגוף, פחות כואבת וההחלמה ממנה מהירה הרבה יותר מאשר בניתוח המסורתי.

Read More